Poradnik businesswoman – zatrudnianie obcokrajowców

Zatrudnianie Ukraińców

pixabay-pracownik-stevedore-1636392_1920W niektórych zawodach znalezienie potencjalnego pracownika może graniczyć z cudem. Dlatego też jednym z rozwiązań może być zatrudnienie cudzoziemca.

Jednymi z najczęściej zatrudnianych obcokrajowców są Ukraińcy. Jednak co należy zrobić, aby móc legalnie i bez problemowo takiego pracownika zatrudnić?

Kroki, jakie należy wykonać, aby zatrudnić obcokrajowca

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć jest złożenie odpowiedniego oświadczenia w urzędzie pracy właściwym dla firmy. Dokument ten nosi nazwę „oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi”. Najważniejszym jest fakt, że w przypadku tego rodzaju podejścia nie jest wymagany test rynku pracy. Dzięki temu doumentowi każdy mieszkaniec Ukrainy może starać się o wizę roboczą.

Jakie kroki należy podjąć po zatrudnieniu pracownika z Ukrainy

Oczywiście tak samo jak w przypadku pracowników pochodzących z Polski należy standardowo zgłosić w ciągu 7 dni do ubezpieczenia poprzez druk ZUS ZLA, jednak należy pamiętać, że w przypadku pracowników zagranicznych wpisuje się numer paszportu, a nie PESEL. Dodatkowo trzeba pamiętać o zameldowaniu pracownika z zagranicy w miejscu jego pixabay-pracownik-work-1000618_1920stałego pobytu według standardowej procedury.

O czym należy pamiętać zatrudniając pracowników zagranicznych? 

Trzeba pamiętać, że w przypadku zatrudniania pracowników zagranicznych ich łączny czas pracy nie może przekroczyć
180 dni. Jednak jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce to istnieją dwie drogi. Prostsza oraz bardziej skomplikowana. Ta prostsza obejmuje takie kroki jak: ubieganie się o jednolite zezwolenie na prace oraz pobyt czasowy, natomiast druga to ubieganie się o zezwolenie na pracę.

Do tego rodzaju kwestii należy więc podchodzić zgodnie z wszelkimi przepisami.

Zatrudnienie cudzoziemca może okazać się dość skomplikowane zwłaszcza, iż wraz z początkiem 2017 roku mają wejść w życie zmiany przepisów prawnych regulujących kwestie zatrudniania cudzoziemców. Warto więc skorzystać z profesjonalnej pomocy przy zatrudnianiu pracownika z zagranicy i powierzyć firmie specjalizującej się w tego kwestiach załatwienie wszelkich formalności.

Autor: Barbara Lisowska

źródło: Artelis.pl.