Czy Twoje okulary pasują do Twojej…… szafy?

Piękna okularnica, czyli jak wybrać najlepsze okulary?

pixabay-okulary-portrait-1152472_1920Nie muszę Cię przekonywać, że okulary to niesłychanie ważny element Twojego wizerunku. Tutaj nie stać Cię na pomyłki. Kupno luksusowej marki, to inwestycja (bywa, że na lata). Dlatego opłaca sie zaoszczędzić pieniądze, zamiast wydać na dodatki słabej jakości. Ty także możesz wyglądać elegancko i z klasą, wybierając odpowiednie okulary.

Zanim  jednak wybierzesz się do salonu optycznego, przemyśl kilka kwestii i odpowiedz sobie na pewne pytania.

Pytanie pierwsze: tylko jedne?

Czy decyduję sie zakupić jedne okulary, które będę nosić codziennie? czy chcę wybrać okulary tylko na szczególne okoliczności?

Jeśli zdecydujesz się na to pierwsze rozwiazanie, to oprawki muszą mieć uniwersalne zastosowanie. Nie tylko powinny być komfortowe  w noszeniu. Powinny też pasowac do twojej  …szafy.

Zajrzyj do swojej szafy. Przeanalizuj, jakie dominują tam kolory ubrań. Jeśli najbardziej ukochałaś sobie czernie, szarości i brązy, to może chcesz je powtórzyć w kolorystyce oprawek? A może własnie wręcz przeciwnie! Jesli ubrania są w spokojnej tonacji, to okulary chcesz mieć kolorowe, wesołe? Pomyśl o tym.

Jesli wybierasz kilka par okularów, to możesz nimi dopełnić stylizację do pracy (np. jestem kompetentna), na spacer (np. jestem zrelaksowana), do teatru (np. jestem intelektualistką), na ważne wyjście (np.trzeba liczyć się z moim zdaniem) i inne.

Pytanie drugie: jak wyglądam ?

Przeanalizuj wygląd swojej twarzy. Zwróć uwagę na rysy. Czy masz miekką linię nosa, czy ostrą? Jaka jest linia pixabay-okulary-reading-216862_1280podbródka? Czy policzki są pyzate, czy owal jest drobny i szczupły? Czy twarz jest pociągła czy okrągła? Twarz okrągła najlepiej prezentuje się w oprawkach o prostej, geometrycznej linii np. oprawki prostokątne. Z kolei twarz szczupła o ostrych rysach łatwo zostanie zmiękczona oprawkami o kształcie owalu lub okrągłymi. Dobrze dobrane oprawki mogą również optycznie skrócić zbyt długi nos lub wydłużyć nos krótki. Zwróć uwagę na jakiej wysokości znajduje się łącznik miedzy jednym a drugim szkłem. Wysoko umieszczony wydłuża nos.

Jaki kolor mają tęczówki moich oczu?

Niebieską tęczówkę najskuteczniej wyeksponuje kolor brązowy, rudy, bursztynowy, pomarańczowy.

Zielone oczy  stają sie widoczne w otoczeniu koloru czerwonego, jak również różnych odcieni fioletu.

Oczy brązowe eksponują skutecznie kolory niebieskie, granaty, szfiry, szarości.

Dobrym sposobem dobrania koloru oprawki jest również powtórzenie koloru oczu w kolorystyce oprawek okularów.

Czy oprawa oczu jest ciemna i wyraźna, czy jasna i delikatna?

Ciemniejsza oprawa oczu pozwoli ci na wybranie ciemniejszych kolorów oprawek.

W jakie tonacji kolorystycznej jest moja cera? Czy mam bardzo jasną skórę, czy może śniadą, oliwkową?

Odcienie cery różnią sie znacznie. Jeśli jesteś właścicielką jasnej, cienitkiej, porcelanowej, to wiesz napewno, ze wszystkie intensywne i mocne kolory widoczne są na jej tle szczególnie wyraźnie. Tak też będzie w przypadku kolorowych oprawek.

Czy moja cera jest zdrowa i gładka, czy ma nierówny koloryt?

pixabay-okulary-woman-111505_1920Plamy wątrobowe, bielactwo, trądzik młodzieńczy, wyraźne naczynka krwionośne na twarzy, to tylko niektórzy winowajcy nierównego kolorytu cery. W takim przypadku decyduj się raczej na jeden równomierny kolor oprawek. Wszystkie cieniowane, w cętki i wzorki podkreślą tę dysfunkcję cery. Jesli Twoja buzia łatwo się czerwieni, unikaj oprawek w kolorze czerwieni, różu i … zielonym.

Pytanie trzecie: jaką noszę fryzurę?

Najkorzystniej do okularów nosić fryzurę zaczesaną gładko do tyłu. Nadmiar loków, długa, prosta grzywka na czole, nie są w tym przypadku najszczęślwszym rozwiązaniem. W jakim kolorze są moje włosy?Czy lubię często zmieniać kolor włosów? Kolor włosów jest jak oprawa dla obrazu. Bardzo ważne, żeby włosy miały korzystny dla Twojego typu urody odcień. Do takiego koloru warto nawiązać w kolorystyce oprawek.

Pytanie czwarte: jaka jestem?

Czy lubisz by Cię dostrzegano wszędzie, gdzie się pojawisz? Czy może wolisz wtopić się w tłum ludzi na ulicy i niepixabay-okulary-assistant-18993_1920 wyrózniać się wyglądem? Jeśli wolisz, by nie zwracano na ciebie szczególnej uwagi, to nie wybieraj ekstrawaganckich, super hitowych modeli oprawek. Elegancja jest zwykle pół kroku za modą.

Pytanie piąte: jak chcę, aby odbierało mnie otoczenie?

Jesteś młodziutką szefową? Chcesz, żeby traktowano Cię poważniej? Dobrze dobrane oprawki okularów pomogą Ci wykreować  image poważnej szefowej. Przeprowadzenie takiej autoanalizy ułatwi Ci z pewnością wybór najkorzystniejszych oprawek w salonie optycznym.

Autor: Ewa Filipecka

Ewa Filipecka, Artystka Makijażu i Kreatorka Wizerunku, wykładowca Profesjonalnych Technik Makijażu, właścicielka Akademii Makijażu Ewy Filipeckiej

źródło:  Artelis.pl.